Firmu PEK Group, do které spadá šest českých pekáren, koupila společnost PG Investment 2020 Tomáše Vaňka. ČTK to oznámil mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka. Agrofert musel PEK Group kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ohledně fúze největších pekařských společností Penam a United Bakeries vyčlenit ze svého majetku a do konce června prodat. PEK Group by měla být podle starších informací trojkou na českém pekařském trhu s tržbami kolem 700 milionů korun. Vaněk byl provozním ředitelem United Bakeries a po jejich sloučením s pekárnami Penam z Agrofertu byl ředitelem skupiny. Cenu obchodu Hanzelka nesdělil.

“Pan Vaněk podal nejvyšší nabídku ze všech zájemců. Pro svůj projekt získal podporu a úvěr od významné české banky. Ve svém podnikatelském plánu má za cíl skupinu PEK GROUP zachovat v celku, udržet provoz všech šesti pekáren a také všechna pracovní místa. U některých dalších zájemců tato jistota nebyla. Podstatná je samozřejmě také skutečnost, že prodej schválil antimonopolní úřad, kterému jsou všechny okolnosti známy,” dodal k prodeji Hanzelka. Podle dostupných dokumentů ve Sbírce listin vznikla PG Investment 2020 letos v dubnu se základním kapitálem 10.000 korun skrze Vaňkovu firmu T.V. finance.

PEK Group zásobuje 3500 zákazníků z šesti pekáren v Brandýse nad Labem, Rumburku, Strakonicích, Uherském Brodu, Znojmě a Šumperku. “Jsem potěšen výsledkem a přesvědčený, že v hodnocení o nabytí rozhodla námi zvolená forma tzv. management buyout, která je největší zárukou kontinuity a dalšího rozvoje stávajícího podnikání. Chceme být dobrým zaměstnavatelem a významným hráčem českého pekárenského trhu, který ctí fair play v obchodních i konkurenčních vztazích, naším cílem je přispívat k rozvoji prestiže české pekařiny a ukotvit naše jméno mezi nejrespektovanějšími firmami v oboru,” dodal Vaněk.

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnával zhruba 33.000 lidí, z toho 22.000 v ČR. Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert, který do února 2017 vlastnil před vložením do svěřenských fondů současný premiér Andrej Babiš (ANO), loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňským 1,67 miliardy Kč. Po předloňském poklesu se dostal na hodnoty roku 2017. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun.