Jedním z nejoblíbenějších výrobků z řady chlebů Delta Cerea je Chléb Slunečnicový. Slunečnice roční, latinsky Helianthus annuus, je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Je nejen krásná, ale i zdravá.

Původně pochází z Ameriky, do Evropy přivezli semena slunečnice Španělé v 16. století a dlouho se využívala jen jako okrasná rostlina. Až v 18. století se ze slunečnicových semen začal lisovat olej a zralá semena se stala vyhledávanou pochoutkou. Slunečnice roční je po ozimé řepce druhou nejvýznamnější olejninou České republiky a ve světovém měřítku je pak čtvrtou nejvýznamnější.

Slunečnice byla postupně vyšlechtěna do několika forem. Semena olejného typu slunečnice, který se u nás pěstuje nejčastěji, obsahují 30 – 45 % tuku. Tradiční odrůda má vysoký obsah esenciální kyseliny linolové a olejová odrůda má vysoký obsah kyseliny olejové. Z obsahu minerálních látek 2 – 3 % jsou nejvíce zastoupeny fosfor, draslík a hořčík. Semena tak díky svému složení pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Slunečnice mimo jiné obsahuje vitamín E, který je pro lidské tělo antioxidantem chránícím před kardiovaskulárními onemocněními, dále prevencí zánětů, ochranou před předčasným stárnutím a chronickými degenerativními onemocněními. Semena slunečnice také blahodárně působí na játra, nervy, činí pokožku hladkou, posilují nehty a vlasy.